Az ásványi anyagok összességében testünk 4-5%-át alkotják.
Az emberi szervezet számára legfontosabb ásványi anyagok:
Magnézium (Mg):
A magnézium legfontosabb szerepe az ideg- és izomműködésében van.
Magnéziumhiányra utaló jelek: idegesség, ingerlékenység, enyhe szorongás, átmeneti fáradtságérzet, enyhébb alvászavarok, izomgörcsök, lábikra görcs, zsibbadás
Kálcium (Ca):
A kálcium legfontosabb szerepe a csontépítésben, csontszilárdság fenntartásában van.
D-vitaminnal biztosítható hatékony felszívódása.
Cink (Zn):
A legnagyobb koncentrációban a cink a szemben, hajban, és a férfi nemiszervekben van jelen, de megtalálható a májban, vesékben, és az izmokban is.
Szervezetünk kb. 2,5 g cinket tartalmaz, amely számos – kb. 70 különböző – enzim alkotórésze, többek között a hasnyálmirigy által termelt inzulinnak.
A cink megfázás, nátha, torokfájás esetén a gyógyulási időt lerövidíti
Króm (Cr):
A króm aktívan részt vesz a szénhidrát-anyagcserében, elősegíti az inzulin hatását
Szelén (Se):
A szelén antioxidánsként működik, megköti a szabad gyököket. Részt vesz a nehézfémek (arzén, higany stb.) megkötésében és eltávolításában. Az alacsony szelén-vérszint a szívbetegségek kockázatát is fokozhatja.
Vas (Fe):
A vas a hemoglobin alkotóeleme, emiatt részt vesz szervezetünk oxigénellátásában.
Vashiány esetén vérszegénység lép fel.
Vashiány tünete lehet az általános rossz közérzet, a fáradékonyság, az aluszékonyság, a hányinger és az émelygés, továbbá a sápadtság és a szemek alatt megjelenő szürkés karikák. Idegrendszeri panaszok is előfordulhatnak, például a koncentráció vagy a memória romlása. A gyakori orrvérzés, a hajhullás és a körmök gyengülése ugyancsak utalhat vashiányra.