A lenmagról
A lenmag nagyon gazdag ásványi anyagokban, fehérjében és vitaminokban. 35%-a zsírsav, melynek 72%-a az omega 3 zsírsavak közé tartozó esszenciális alfa-linolénsav. Ez esszenciális, azaz olyan zsírsav, amelyre az emberi szervezetnek szüksége van, azonban nem képes előállítani. Emiatt a lenmag fontos kiegészítője lehet a vegetariánus és a vegán diétának.
A lignánok a növényi eredetű, női nemi hormonokkal rokon hatású, úgynevezett fitoösztrogének közé tartoznak. A lenmag emellett számtalan ásványi anyagot tartalmaz, kiemelkedő a tiamin-, magnézium- és foszfortartalma.
A lenmag gyógyhatása kizárólag akkor érvényesül, ha a magot megőröljük, vagy megrágjuk, esetleg teának készítjük el.
Fogyasztható teaként: két evőkanálnyi összezúzott lenmagot áztassunk egy bögre vízbe, ahol egy félóra alatt megduzzad. Leszűrve, melegítve kortyoljuk el. Egészben is fogyasztható, ilyenkor arra kell vigyázni, hogy bőséges - legalább tízszeres mennyiségű - folyadékkal nyeljük le. Borogatáshoz néhány evőkanálnyi lenmagot összetörve tesznek gézanyagból készített zacskókba, és ezt leforrázva, már nem forrón helyezik a gyulladt bőrfelületre.
A lenmag teáját, olaját, illetve az összetört magját használják bélbetegségek ellen, elsősorban a székrekedés ellenszereként alkalmazzák. A lenmagból készült tea a menstruációs görcsöket is enyhítheti és a prosztatabajok ellen is javasolják.
Hippokratész már Kr. e. 500 körül említi a lenmagot testi fájdalmak, hurut és hasmenés elleni gyógyszerként. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben házi lenmag (Lini semen) néven hivatalos drog.
A növényt rostjáért és olajos magjáért termesztett, 30–80 cm magasra növő, egyéves, kék virágú, haszon-, és gyógynövény. Csak Közép-Európában termesztik. A növény szára legtöbbször egyenesen áll, és csak a virágzatnál ágazik el, sárgásbarna olajos magjai toktermésben (lengubó) fejlődnek. A magok tojás alakúak, laposak, fényes barna színűek, 5–6 mm hosszúak, az egyik végükön hegyesek. A len magját a jelen korban egyaránt használják ipari és gyógyászati célokra.
Felhasználása: Fogyasztható naponta max. 20-25 g sok folyadékkal.