Kinyerése: virágzatból vízgőz desztillációval.
Illat: Meleg, virágos fejillat és édes gyümölcsös, gyógynövényes aljegyek jellemzik.
Illat profil:relaxál és pihentet
Ajánlás: aromalámpás párologtatás, aromafürdő, bőrápoló kozmetikai készítmények.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
- kismamáknak az első trimeszterben kerülendő!
- nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus
olyan egyéneknél, akiknek ismert allergiája van fészkesvirágzatú növényekre, azoknál előfordulhatnak allergiás reakciók a növény használatakor.
A fészkesvirágzatúak családjába tartozó gyógynövény botanikai neve Anthemis nobilis. A Római kamilla intenzív, átható, édeskés illatú illóolaját a virágaiból állítják elő vízgőz desztillációval.
Főbb összetevők: iso-butilangelat, iso-amilangelat, iso-butilbutirat, cineol, pinokarvon, myrtenal, alfa-terpinen, alpha és beta pinen, szabinen, beta-cariofillen, anthecottulid
Előfordulás gyógyszerkönyvben: virágzat [Ph. Hg.VIII. - 01/2003:0380 (2004), Ph. Eur. 6. - 0380 (2008)].
Jól keverhető az alábbi illóoolajokkal: citrom, eukaliptusz, geránium, grapefruit, levendula, orvosi zsálya, teafa illóolaj
Főbb hatások:
A római kamilla nyugtató, görcsoldó, antibakteriális- és gyulladáscsökkentő hatású segít az elalvásban, nőgyógyászati panaszok, reumás fájdalmak és bőrproblémák kezelésére. A kamilla segíti a bőrmegújulást és bőrregenerációt
Nyugtató, kiegyensúlyozó hatású, félelemoldó, csökkenti az agressziót.
A kamilla az egyik legelterjedtebb gyógynövény hazánkban. Az aromaterápiában igen közkedvelt a római kamilla illóolaj.
Légúti panaszok csökkentésére, bőrgyulladásra, idegrendszeri panaszok, mint álmatlanság, depresszió, fejfájás, idegesség, félelem, stressz oldására alkalmas. Görcsoldó, izomlazító, reuma, klimax, és gyulladás tüneteit csökkentő hatása van. Lazít és nyugtat, vitalizál és felüdít, relaxál és pihentet.
Talán mindenki emlékeiből előhívható a kamillás borogatás vagy az inhalálás. Nyugtatja a légutakat, segít álmatlanság és stressz esetén. Gyulladás csökkentő hatását a test minden részén kifejti.
A római kamilla illóolaj az arcra és hajunkra is jó hatással van!
A kamilla illóolaj segíti a bőrmegújulást és bőrregenerációt, aktivizálja a fibroblaszt sejteket a kollagén, elasztin és hyaluronsav képzésre.
A kamilla illóolaj hatóanyagai gátolják a hyaluronsav-bontó enzim működését, lassítva a bőrt alkotó anyagok bomlását.
Nyugtató, görcsoldó, antibakteriális- és gyulladáscsökkentő hatású.
A kamilla illóolaj csodás hatása arcbőrünkön és hajunkon is megmutatkozik. Gyulladáscsökkentő hatása nyugtatja a bőrt, lehúzza a duzzanatokat és enyhíti a bőr irritációját.
Antiszeptikus tulajdonságai révén elpusztítja a baktériumokat, és fájdalomcsillapító hatással is bír.
Mindezen tulajdonságaival nem csoda, hogy a kamilla gyakori összetevője, alapanyaga az arckrémeknek, testápolóknak és hajápoló termékeknek és szinte minden háztartásban ott lapul a kamilla tea is a polcokon.
Ami a hajápolást illeti, a kamilla a korpásodás és a zsírosodás ellenszereként egyaránt javallott. A kamilla ugyanis visszaállítja a fejbőr természetes olaj-víz egyensúlyát. Erősíti és revitalizálja a haj külső rétegeit, csökkenti a toxikus vegyi anyagokat tartalmazó hajápoló termékek hatásait és véd a nap káros sugárzásától is.
RÓMAI KAMILLA (Anthemis nobilis ) | VISSZATEKINTŐ
A kamilla ősi gyógynövény. Már az ókori egyiptomiak is ismerték, a Napisten ajándékának tekintették, mely sok betegség gyógyszere. A növény a mumifikálásnál használt balzsamozó olaj egyik összetevője volt. Ezen kívül kozmetikai célokra is használták az ókori Egyiptomban.
A régi rómaiak a kamillát tömjén és italok készítésére használták. Hippokrátesz, ókori görög orvos, úgy vélte, hogy a gyógynövény enyhíti a menstruációs görcsöket, és alkalmas a vértolulás kezelésére.
A középkorban az angolszászok a kilenc szent gyógynövény egyikének tekintették a kamillát.
A szerzetesek kísérletezés útján szereztek tapasztalatokat a növény gyógyító hatásáról. Egyesek arról számoltak be, hogy jó eredmények érhetőek el vele az allergiás bőrkiütések kezelésében.
A növény hasznos szorongás, álmatlanság, emésztési zavarok, gyomorhurut, fekélyes vastagbélgyulladás, hasmenés, menstruációs zavarok, migrén, bőrbetegségek, ekcéma, sebek és égési sérülések, kötőhártya-gyulladás, fogzási panaszok (kisgyermekeknél) és még egyéb betegségek esetében is.
A kamilla használható gyomor- és bélgörcsök, bőr- és bélgyulladások esetében.
A kamilla görcsoldó, antiallergén, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, fájdalomcsillapító és nyugtató hatása számtalan betegség esetében nyújt enyhülést.
A kamillát a növények doktorának is nevezik. Ha kertünkben egy beteg növény mellé ültetjük, akkor annak állapota szemmel láthatóan javulni kezd.
RÓMAI KAMILLA illóolaj| ALKALMAZÁSA
Párologtatásra: 5-6 csepp illóolajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba cseppentünk.
Pihentető aromafürdőhöz : tegyél 1 kád vízhez 2-3 csepp római kamilla illóolajját, csepp, evőkanálnyi mézben, tejben vagy tejszínben elkevert illóolajat! A fürdő frissítő hatású.
Nyugtató, görcsoldó masszázshoz: kb. 2 evőkanálnyi mandula- vagy jojobaolajhoz keverj 2 csepp római kamilla illóolajat, és masszírozd a bőrbe!
Szaunázáshoz: adjon 1-2 csepp orvosi zsálya illóolajat a felöntő-kanál vizéhez, és öntse a forró kövekre!
Bőrápolásra, bedörzsölőnek: 1 evőkanál mandulaolajban keverjen el 1 csepp római kamilla illóolajat, majd néhány cseppet masszírozzon a bőrbe! Frissítő, puhító hatású.
Hajápolásra: nyugtatja a fejbőrt, selymes fényűvé teszi a hajat, a világosabb hajat kissé szőkíti.
- 2 csepp római kamilla illóolajat a samponhoz keverve masszírozd a fejbőrbe! Hajmosást követően alaposan öblítsd le!