ÖSSZETEVŐK:
- szelén (szelenometionin),
- ubiquinone (60 mg Q10 koenzim),
- NADH (2 mg Q1 koenzim),
- B1-vitamin.
ADAGOLÁS:
felnőtteknek napi 1 kapszulát bőséges folyadékkal ajánlott bevenni! 3–6 hónap szedése után 1 hónap szünet beiktatása javasolt!
KISZERELÉS: 30 db, 440 mg-os kapszula
EGYSÉGNYI TARTALOM, 1 kapszula tartalmaz:
- ubiquinone (Q10) 60 mg
- NADH (Q1) 2 mg,
- B1-vitamin 1,1 mg 100% NRV,
- szelén 200 mikrogramm 364% NRV.
OÉTI notifikációs szám: 12264/2013
Származási hely: Magyarország
HATÓANYAGOKRÓL BŐVEBBEN
MIT KELL TUDNI A Q10 KOENZIMRŐL?
A Q10 koenzim (ubikinon, ubikinol) egy vitaminszerű anyag, azzal a különbséggel, hogy a szervezet képes az előállítására. Mivel a szervezetben megtermelt mennyisége 30-35 év környékén jelentős mértékben csökken, így ettől az időponttól kezdődően célszerű a pótlása! A Q10 esszenciális komponense a mitokondriumnak (sejtek energiaközpontjai), és elsődleges feladata a szervezet energiatermelő (ATP-előállító) folyamataiban van.
Főbb hatásai:
- Segít megelőzni a kardiovaszkuláris betegségeket (elsősorban a szívelégtelenséget), ill. a már kialakult rendellenességek esetén is javulást eredményezhet a használata.
- Magas vérnyomás és Angina: az eddigi megfigyelések alapján az mondható el, csökkentheti a vérnyomás értékét a Q10 alkalmazása csökkenti az anginás panaszok előfordulását és növeli a terhelés szívhatásait.
- A szervezetben erős antioxidáns hatással rendelkezik, amely hatását főleg a mitokondriumban fejti ki. Egyúttal a szervezetben véd az LDL-koleszterin oxidációja ellen is.
- Mitokondriális betegségek: A Q10 és/vagy Q1 alkalmazása a korábban bemutatott biokémiai hatás alapján indokolt a következő kórképekben: myopathiak és encephalomyopatiák.
- Immunrendszer-erősítőhatással is rendelkezik, melynek a magyarázata az, hogy az immunsejtek igen energiaigényesek, a Q10 koenzim pedig segíti az energiatermelésüket.
- Csökkentheti a regenerációs időt, mivel részt vesz az ATP-termelésében. Krónikus fáradtság szindróma esetén is segíthet.
- Az idősödő szervezet egyre kevésbé képes elegendő Q10-et termelni, így pótlása csökkentheti az öregedéssel járó panaszokat és a degeneratív elváltozások esélyét.
- Életkor-függő macula degeneratio: egy klinikai vizsgálat azt mutatta ki, hogy acetyl-L-carnitine, n-3 zsírok és a Q10 adagolása csökkenti az életkor-függő macula deneratio kialakulását.
- A Parkinson-kór és az Alzheimer-kór esetén a Q10 és a Q1 szedése javasolt!.
- Izomdystropiák: a Q10 segíthet az izomdystrophiák tüneteinek csökkentésében és az életminőség javításában.
MIT KELL TUDNI A Q1-KOENZIMRŐL?
A NADH egy olyan komplex vegyület, amely többek között B3-vitaminból (nikotinamid) épül fel. A NADH a sejtek energiatermelő folyamatainak és antioxidáns rendszerének nélkülözhetetlen eleme. Alapvető szerepe van az elektronok szállításában a redoxpotenciál-transzfer során. Biokémiailag a NADH a szervezetben megtalálható egyik legpotenciálisabb antioxidáns rendszer.
Főbb hatásai:
- Segíthet megelőzni a kardiovaszkuláris betegségeket (elsősorban a szívelégtelenséget), ill. a már kialakult rendellenességek esetén is javulást eredményezhet a használata.
- Magas vérnyomás: Az eddigi megfigyelések alapján az mondható el, hogy csökkentheti a vérnyomás értékét.
- A szervezetben erős antioxidáns hatással rendelkezik, amely hatását főleg a mitokondriumban fejti ki.
- Mitokondriális betegségek: a Q10 és/vagy Q1 alkalmazása a korábban bemutatott biokémiai hatás alapján indokolt a következő kórképekben: myopathiak és encephalomyopatiák.
- Csökkentheti a regenerációs időt, mivel részt vesz az ATP termelésében. Krónikus fáradtság szindróma esetén is segíthet.
MIT KELL TUDNI A SZELÉNRŐL?
Szervezetünkben sok szelénigényes enzim (szelenoproteinek) található, melyek csak szelén jelenlétében képesek működni. Az emberi szervezetben mintegy 3-14 mg szelén található. Ennek többsége a vesében, májban, hasnyálmirigyben, herében, szívizomban raktározódik. Az antioxidáns hatású glutation-peroxidáz enzim felépítésében is részt vesz, hiányában ugyan termelődik glutation peroxidáz, ám nem képes feladatát ellátni. A szelén védelmet nyújt a szabad gyökök és a különböző mérgező anyagok és nehézfémek károsító hatásaival szemben is.
Főbb hatásai:
- A szelén szív- és érrendszer védő anyag, növeli a vér HDL-koleszterin szintjét, ami kedvező hatású egészségünkre.
- A pajzsmirigyhormon aktívabb formába átalakulásához is szükséges, így az anyagcsere megfelelő szintjének fenntartásában is közreműködik.
- Hiányában romlik a limfociták képesége a tumorsejtek elpusztítására, csökken a natural killer fehérvérsejtek aktivitása és az immunglobulinok termelődése is visszaesik.
- C- és E-vitaminnal együtt szokták alkalmazni, erősítik egymás hatékonyságát.
- Q1 és Q10 vitaminokkal történő együttes alkalmazásakor a szívelégtelenségre kifejtett pozitív hatások felerősödnek.
MIT KELL TUDNI A B1-VITAMINRÓL (tiamin)?
A B1-vitamin olyan vízoldékony vitamin, melyet a hőhatások károsítani tudnak. Fontos szerepe van a szénhidrát anyagcserében. Egy felnőtt emberben körülbelül 30 mg tiamin raktározódik. Az összmennyiség 50%-a az izmokban található, míg a vérben lévő tiamin 80%-a a vörösvértestekben tárolódik. Minimum szükséglete felnőtteknek napi 1 mg. Hiánya a glükóz-igényes szervek károsodásával jár, és az alkoholfogyasztás is növeli az igényt.
Főbb hatásai:
- Az acetilkolin idegrendszeri hatását képes elősegíteni, a megfelelő agyi funkciók fenntartásához ezért nélkülözhetetlen.
- Javíthatja a memóriát és a közérzetet.
- Védi az idegsejteket, ezért pl. cukorbetegségben csökkenthető a végtagokban létrejövő zsibbadás és bizsergő érzés.
- A szívműködésre kedvezően hat.
- Antioxidáns, vérképzést segítő, méregtelenítő hatású.