A szervezetünk normális fizikai, szellemi és érzelmi aktivitáshoz az anyagcsere folyamatok optimális működéséhez szükségesek a pajzsmirigy hormonok, melyeknek legfontosabb eleme a jód.
A jód táplálékkal kerül a szervezetbe. Hiányos bevitele a hormonképzés, majd az anyagcsere-folyamatok csökkenéséhez vezethet. Hazánk több mint 80%-ában a talajok, a vizek és így a táplálékok jódtartalma nem fedezi a lakosság jódszükségletét. A szükséges jódpótlást jódozott sóval, nagyobb szükség esetén (pl. áldott állapot, szoptatás) jódtablettával, jódos ásványvízzel oldják meg. A gégefőn lévő pajzsmirigy játssza a főszerepet a hormon-háztartásunkban, amely a vérkeringésből felvett jódból két hormont termel: a tiroxint és a trijódtirozint. A tiroxin segíti elő a test növekedését, a szervezet, az agy és az idegrendszer fejlődését. A jód életfontosságú nyomelem, a pajzsmirigynek jódra van szüksége, és minden sejtünknek a pajzsmirigy által termelt hormonokra van szüksége, nélkülözhetetlen a szervezet megfelelő anyagcseréjéhez és az energiatermelő folyamatokhoz. Különböző életkorban különböző súlyú következménye lehet annak, ha a pajzsmirigy nem termel elég tiroxint:
Jódhiányos golyva kialakulása (a nyak első részének megvastagodása a pajzsmirigy szöveteinek burjánzása).
Újszülötteknél a hormonhiány miatt bekövetkező szellemi visszamaradottság: súlyos esetben kreténizmus.
Gyerekeknél növekedési visszamaradás, kisebb intelligencia-hányados (IQ).
Felnőtteknél az anyagcsere lelassulása, levertség, lassú gondolkodás és beszéd, súlygyarapodás, az érzelmi élet elszürkülése (összetéveszthető a depresszióval).
Az ENSZ és a WHO 1985-ben arra hívta fel tagállamait, hogy 2005-ig számolják fel a jódhiány okozta betegségeket. Ez nagy feladatot ró a magyar egészségügyre. A népegészségügyi program 2010-re kívánta 2%-ra csökkenteni a golyva előfordulásának gyakoriságát. A jelenlegi helyzet szerint hazánk nem éri el az elvárt szintet. Magyarország területének jelentős részén a jódhiányos golyva többszörösen meghaladja a kitűzött értéket.
A szervezet jódszükséglete
(a WHO, UNICEF és a Nemzetközi Jódbizottság ajánlása)
Korosztályok µg/nap Bioaktív kékjód+
[csepp/nap]
Óvodások 100 2
Iskolások (7-10 év) 100 2
Iskolások (11-14 év) 150 3
Felnőttek 150 3
Áldott állapotban 150 3
Szoptatás alatt 200 4
Több évtizedes tudományos kutató-fejlesztő munkával és számos állatkísérlettel igazolt Bioaktív kékjód+: egyszerűen adagolható, gazdaságos, jól tárolható, íztelen, szagtalan, stabil, nem toxikus, nem illékony, intelligens készítmény. Ha a szervezet számára már elegendő a jód, akkor a felesleg néhány órán belül kiürül.
Minőségét megőrzi: a gyártástól számított 12 hónapig. (a lejárati dátum a címkén feltüntetve).
Tárolás: hűvös helyen, 4-20 ˚C között. Felbontás után 6 hónapon belül felhasználandó!
Felhasználás: étkezés előtt nyelvre cseppentve, vagy a napi előírt mennyiséget cseppentse egy pohár tiszta vízbe, és igya meg. Ne lépje túl az ajánlott napi mennyiséget! Gyermekek elől elzárva tartandó!
OÉTI engedély száma: 7105/2010.
Használat előtt felrázandó!
Pajzsmirigy túlműködés esetén szedése nem ajánlott.
A szedés megkezdése előtt kérdezze meg kezelőorvosát!