Elterjedés, termesztés, előállítás
A rozmaring illóolajat (Aetheroleum rosmarini) az ajakosvirágúak családjába (Lamiaceae) tartozó rozmaring (Rosmarinus officinalis) leveleiből és virágos-leveles ágvégeiből vízgőz-desztillációval nyerik ki, mintegy 1-2,5%-os hozammal. Az olaj színtelen vagy halványsárga színű, rozmaringra jellemző és kissé kámforos illatú.
Összetétel, minőség
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos rozmaringolaj főbb alkotórészei az eukaliptol (17-44%) a kámfor (10-20%) az α-pinén (10-25%) és a borneol.
Felhasználás
Az olaj hatásai közül a nyákoldó, epehajtó, görcsoldó (epeutakban és a vékonybélben), bőrvörösítő (a bőr és a bőr alatti szövetek vérkeringését fokozó, bőrhőmérsékletet emelő), antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és izomlazító hatások emelendők ki. Belsőleg, orvosi javaslatra főként epebántalmak és emésztési zavarok kezelésére alkalmas összetételek (illóolajokat tartalmazó cseppek), ill. különböző roboráló hatású szeszes kivonatok alkotórészeként használják. Külsőleges alkalmazásának egyik területeként a légzéskönnyítés említhető meg, mely célra más illóolajokkal együtt kenőcsök hatóanyagaként hasznosítják. Alkalmazásának legfontosabb területeként a mozgásszervi megbetegedések (reumás eredetű kórfolyamatok, krónikus izületi gyulladások, izom- és idegfájdalmak) és sportsérülések említhetők meg, melyek kezelésére a rozmaring illóolajat (is) tartalmazó masszázs- és fürdőolajok, bedörzsölőszerek, valamint krémek, kenőcsök és tapaszok használhatók jó eredménnyel. A rozmaring illóolajat tartalmazó készítményeknek fontos szerepük lehet az alsó végtag keringési zavarainak megszüntetésében is, és hatékonyan alkalmazhatók sportolás előtt az izmok bemelegítésre. Más illóolajokkal és növényi kivonatokkal együtt fontos alkotórésze lehet például az akne és egyéb bőrbántalmak kezelésére szánt készítményeknek, valamint az alacsony vérnyomás kezelését célzó fürdőolajoknak és -sóknak, ill. menstruációs zavarok (pl. amenorrhoea, dysmenorrhoea) kezelésére alkalmas összetételeknek. A rozmaringolaj nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus. Kámfor tartalma miatt biztonsági okokból epilepsziásoknál, várandósoknál, valamint kisgyermekeknél nem ajánlják a rozmaringolaj használatát, de ez nem jelenti azt, hogy a rozmaringolajat kis mennyiségben tartalmazó masszázs vagy fürdőolajok (1-2% össz-illóolajtartalommal) alkalomszerűen sem használhatók.