Elterjedés, termesztés, előállítás
Az orvosi zsálya illóolajat az ajakosvirágúak családjába (Lamiaceae) tartozó és a Földközi-tenger északi partvidékén honos orvosi zsálya (Salvia officinalis L.) leveleiből állítják elő vízgőz- desztillációval, és mintegy 0,5-2,5%-os hozammal. Az illóolaj színe sárga vagy halványzöldes. Illata édeskés, kellemesen fűszeres.
Összetétel, minőség
Az illóolajban található főbb alkotórészek az alfa- és a béta-tujon, a kámfor és az 1,8 cineol (ez a 4 alkotórész teszi ki az olaj 70%-át).
Felhasználás
Az illóolaj nyákoldó, köptető, köhögéscsillapító, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, valamint izzadáscsökkentő főbb hatásokkal bír. Az illóolajat külsőleg légutak hurutos állapota, homlok- és arcüreg gyulladás, fogínygyulladás, fogágybetegség és rossz szájszag, valamint izületi- és izomfájdalmak kezelésére használják bedörzsölőszerek, masszázs- és fürdőolajok, ill. szájápoló készítmények alkotórészeként. Az illóolaj belsőleges alkalmazása a magas tujontartalom miatt óvatosságot igényel, öngyógyításban nem ajánlott. Külsőleges, kozmetikai célú alkalmazásakor ezekkel a kedvezőtlen hatásokkal nem kell számolnunk.
Az orvosizsálya illóolaj enyhén toxikus, közepes mértékben bőrirritáló, nem bőrérzékenyítő és nem fototoxikus.