Elterjedés, termesztés, előállítás
A majoranna illóolajat (Aetheroleum majoranae) az ajakosvirágúak családjába (Lamiaceae) tartozó, ázsiai eredetű és a Földközi tenger mentén meghonosodott majoranna (Origanum majorana, syn.: Majorana hortensis) virágbimbós állapotban vagy virágzás kezdetén lévő száraz hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki, évente több alkalommal. Az illóolaj hozama az első betakarításkor 0,5-1% körül van, a másodvirágzáskor gyűjtött, morzsolt földfeletti rész esetében 3%. Az illóolaj halványsárga, sárgászöld vagy borostyánsárga színű, erősen fűszeres, átható illatú.
Összetétel, minőség
Az illóolaj főbb alkotórészei: terpinén-4-ol (10-25%), terpinén (5-20%), 1,8 cineol (5-10%), szabinén (5-10%), valamint linalool és linalil-acetát (összesen kb. 10%). A majoranna az egyik legkedveltebb fűszernövényünk, melynek illóolaját nem csak az élelmiszeriparban, hanem a kozmetikai iparban és a gyógyszerészetben is használják.
Felhasználás
A majoranna illóolaj legfontosabb hatásai: fertőtlenítő, antimikrobiális, nyugtató, emésztő- és idegrendszeri tonizáló, fájdalomcsillapító. A majoranna illóolajat belsőleg emésztésjavító összetételekben, külsőleg keringésfokozó, enyhe fájdalomcsillapító hatású masszázsolajokban használják. A hígított olaj vagy az olaj egyes alkotórészeinek kellemes illatát férfiparfümök alkotórészeként is érvényesítik. A majoranna illóolaj külsőleg alkalmazva nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő és nem fototoxikus.