Elterjedés, termesztés, előállítás
A boróka illóolajat (Aetheroleum juniperi) a ciprusfélék családjába (Cupressaceae) tartozó közönséges boróka (Juniperus communis) érett álbogyóiból vízgőz-desztillációval nyerik ki, mintegy 2-3%-os hozammal. Az olaj színtelen vagy halványsárga színű, fűszeres és a terpentinre emlékeztető illatú.
Összetétel, minőség
Főbb alkotórészei az α- és a β-pinén (40 ill. 7%), a mircén (12%), a szabinén (5%), a limonén (3%), valamint a terpinén-4-ol (6%).
Felhasználás
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos borókaolaj egyebek mellett fertőtlenítő, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, köptető, vizelethajtó és börvörösítő (a bőr és a bőralatti szövetek keringését fokozó) hatásokkal rendelkezik. Terápiás és kozmetikai célú alkalmazása egyaránt ismert. Leggyakrabban különböző eredetű krónikus mozgásszervi megbetegedések kezelésre használják bedörzsölőszerek, pakolások, valamint masszázs- és fürdőolajok alkotórészeként. Az illóolaj vízelethajtó tulajdonsága salaktalanító hatású összetett készítményekben hasznosítható (pl. krónikus sokizületi gyulladás esetén), emellett a húgyúti fertőzések kezelésében használt vizelethajtó és fertőtlenítő hatású készítmények alkotórészeként is jó eredménnyel alkalmazható a terápiában. Az olaj gyulladáscsökkentő hatását epecseppek alkotórészeként is értékesítik. A borókaolaj alkalmazásának ugyancsak fontos területeként említhetők a különféle légúti megbetegedések (pl. hörghurut, orrnyálkahártya-gyulladás), melyek megelőzésére és kezelésére inhaláló és szauna készítmények, orrkenőcsök alkotórészeként használható, de karácsonyi hangulatot előidéző illóolaj keverékek alkotórészeként is jól érvényesül a borókaolaj frissítő és légtérfertőtlenítő hatása. A borókaolaj nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus, nem abortív (ezért a hatásért az áltermések egyéb, nem illékony vegyületei a felelősek!) és nincs vesekárosító hatása, vesegyulladásos betegeknél azonban ellenjavallt a borókaolaj alkalmazása. Az olajat lehetőleg frissen használjuk, mert a fenyőolajokhoz hasonlóan a ciprusfélék olajai is viszonylag gyorsan oxidálódnak.